C0805C511F1TACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0805C511F1TACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C511F1TACAUTO
Description
CAP CER 510PF 100V X8G 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor X8G 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)