C0805C362K1TACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3600 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8G 0805 (2012 Metric)
C0805C362K1TACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C362K1TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C362K1TACTU
Description
CAP CER 0805 3.6NF 100VDC X8G
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Low ESL, High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)