C0805C105M3REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 24.680
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Walsin Technology Corporation
TDK
In Stock: 541
TDK
1 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805C105M3REC
DigiKey Part Number
C0805C105M3REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C105M3REC
Description
CAP CER 0805 1UF 25V X7R 20%
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C105M3REC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)