C0603X680G4TACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X680G4TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X680G4TACTU
Description
CAP CER 0603 68PF 16VDC X8G 2%
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 pF ±2% 16V Ceramic Capacitor X8G 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)