C0603X331J5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
YAGEO
330 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603X331J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X331J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X331J5RACTU
Description
CAP CER FE 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X331J5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)