C0603X161J3HACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
160 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
C0603X161J3HACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X161J3HACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X161J3HACTU
Description
CAP CER 0603 160PF 25V ULTRA STA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X161J3HACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)