C0603X160F3HACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
16 pF ±1% 25V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
C0603X160F3HACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X160F3HACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X160F3HACTU
Description
CAP CER 0603 16PF 25V ULTRA STAB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X160F3HACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)