C0603X105J4RACTU
DigiKey Part Number
399-17698-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-17698-1-ND - Cut Tape (CT)
399-17698-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X105J4RACTU
Description
CAP CER 0603 1UF 16V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603X105J4RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)