C0603C561F1GACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C561F1GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C561F1GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C561F1GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C561F1GACTU
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C561F1GACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)