C0603C560G2GACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C560G2GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C560G2GACTU
Description
CAP CER 56PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF ±2% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C560G2GACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)