C0603C512J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C512J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C512J5RACTU
Description
CAP CER 5100PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)