C0603C472F3GECAUTO
DigiKey Part Number
399-C0603C472F3GECAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C472F3GECAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C472F3GECAUTODKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C472F3GECAUTO
Description
CAP CER 4700PF 25V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±1% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C472F3GECAUTO Models
Category
Features
Low ESL, Low ESR
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C