C0603C331JCTACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0603C331JCTACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C331JCTACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C331JCTACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C331JCTACAUTO
Description
CAP CER 330PF 500V X8G 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X8G 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C331JCTACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)