C0603C105M4PACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C105M4PACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C105M4PACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C105M4PACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C105M4PACTU
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C105M4PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)