C0603C101K1GALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 37.415
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 995
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
TDK
KYOCERA AVX
100 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
C0603C101K1GALTU
DigiKey Part Number
399-C0603C101K1GALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C101K1GALTU
Description
CAP CER 100PF 100V NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C101K1GALTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)