C0402T472J3RCLTU
DigiKey Part Number
399-C0402T472J3RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T472J3RCLTU
Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402T472J3RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)