C0402C823M8PACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 8.914
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 31.851
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
YAGEO
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
0.082 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
C0402C823M8PACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C823M8PACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C823M8PACTU
Description
CAP CER 0.082UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C823M8PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)