C0402C105M4PACTU
DigiKey Part Number
399-12288-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-12288-1-ND - Cut Tape (CT)
399-12288-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C105M4PACTU
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C105M4PACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)