C0402C100D4GACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C100D4GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C100D4GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C100D4GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C100D4GACTU
Description
CAP CER 10PF 16V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±0.5pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C100D4GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)