C0201C560M3GACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 30.059
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Murata Electronics
TDK
YAGEO
Murata Electronics
56 pF ±20% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
C0201C560M3GACTU
DigiKey Part Number
399-C0201C560M3GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0201C560M3GACTU
Description
CAP CER 56PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0201C560M3GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)