B45196H0686M209 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Sprague
Upgrade
Upgrade
In Stock: 657
Similar
Similar
KYOCERA AVX
68 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1411 (3528 Metric) 1.8Ohm @ 100kHz
B45196H0686M209
DigiKey Part Number
495-2176-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B45196H0686M209
Description
CAP TANT 68UF 20% 4V 1411
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B45196H0686M209 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
4 V