ALT22A103CB040
DigiKey Part Number
399-ALT22A103CB040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALT22A103CB040
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
40 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C