ALS81U472NF450 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4700 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 39mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS81U472NF450
DigiKey Part Number
ALS81U472NF450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS81U472NF450
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS81U472NF450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
12.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
19.8 A @ 10 kHz
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
39mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C