ALS81U113NF250 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 20
In Stock: 0
11000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS81U113NF250
DigiKey Part Number
ALS81U113NF250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS81U113NF250
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 250V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS81U113NF250 Models
Ripple Current @ Low Frequency
15.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
19.9 A @ 10 kHz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C