ALS81C824NS025 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
820000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS81C824NS025
DigiKey Part Number
ALS81C824NS025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS81C824NS025
Description
CAP ALUM 820000UF 20% 25V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS81C824NS025 Models
Ripple Current @ Low Frequency
29.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
29.7 A @ 10 kHz
Impedance
8 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
7.717" (196.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C