ALS80H514QT040 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
510000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80H514QT040
DigiKey Part Number
ALS80H514QT040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80H514QT040
Description
CAP ALUM 510000UF 20% 40V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80H514QT040 Models
Ripple Current @ Low Frequency
36.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
37 A @ 10 kHz
Impedance
7 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C