ALS80A822QP450
DigiKey Part Number
399-ALS80A822QP450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A822QP450
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALS80A822QP450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
18.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
27.4 A @ 10 kHz
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C