ALS80A562DE100 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5600 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 53mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
ALS80A562DE100
DigiKey Part Number
ALS80A562DE100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A562DE100
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80A562DE100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
8.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
12.3 A @ 10 kHz
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
53mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C