ALS71H622MF350 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
6200 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 33mOhm @ 100Hz 19000 Hrs @ 85°C
ALS71H622MF350
DigiKey Part Number
ALS71H622MF350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71H622MF350
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71H622MF350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
22.7 A @ 10 kHz
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C