ALS70P622NW550 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
6200 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 76mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70P622NW550
DigiKey Part Number
ALS70P622NW550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70P622NW550
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 550V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70P622NW550 Models
Ripple Current @ Low Frequency
17.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
24 A @ 10 kHz
Impedance
66 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
6.732" (171.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
76mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C