ALS70C153NT400 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
15000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70C153NT400
DigiKey Part Number
ALS70C153NT400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70C153NT400
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70C153NT400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
23.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
30.6 A @ 10 kHz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C