ALS70A752QH450 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
7500 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70A752QH450
DigiKey Part Number
ALS70A752QH450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A752QH450
Description
CAP ALUM 7500UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A752QH450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
17.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25.2 A @ 10 kHz
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.937" (100.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
31mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C