ALS70A562NP500
DigiKey Part Number
399-14366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A562NP500
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 50mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS70A562NP500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
16.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
24 A @ 10 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C