ALS40C222QC415
DigiKey Part Number
399-ALS40C222QC415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS40C222QC415
Description
CAP ALUM SCRW TERM 105C
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 mF 415 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 61mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALS40C222QC415 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
9.4 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
15.8 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
415 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
61mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C