ALS31A223MF100
DigiKey Part Number
399-ALS31A223MF100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS31A223MF100
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS31A223MF100 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
18.4 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
19.1 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
4.134" (105.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C