ALS31A222QC450 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.2 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 74mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
ALS31A222QC450
DigiKey Part Number
399-ALS31A222QC450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS31A222QC450
Description
CAP ALUM SCREW TERM 85C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALS31A222QC450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
9.6 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
15.4 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
74mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C