ALS30A222NP500
DigiKey Part Number
399-5642-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A222NP500
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 80mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS30A222NP500 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
14.3 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
21.8 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
44 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.032" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C