ALF70C271DD550
DigiKey Part Number
399-ALF70C271DD550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C271DD550
Description
CAP ALUM 270UF 20% 550V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 1.596Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.66 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.388 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.596Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C