ALF70C222KP450 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 63mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALF70C222KP450
DigiKey Part Number
399-ALF70C222KP450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C222KP450
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
7.52 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
15.23 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
63mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C