ALF40G561EG400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 209mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
KEMET Press-Fit Capacitors These Capacitors Don’t Need Solder!
ALF40G561EG400
DigiKey Part Number
ALF40G561EG400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF40G561EG400
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALF40G561EG400 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.62 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7.78 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
209mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C