ALF40G391ED350
DigiKey Part Number
ALF40G391ED350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF40G391ED350
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 312mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALF40G391ED350 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.73 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
203 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
312mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C