ALC80G332KP350 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
3300 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 47mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALC80G332KP350
DigiKey Part Number
ALC80G332KP350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80G332KP350
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
8.81 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
17.27 A @ 10 kHz
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
47mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C