ALC80E273EF040 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
27000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 26mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALC80E273EF040
DigiKey Part Number
ALC80E273EF040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80E273EF040
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 40V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
9.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.6 A @ 10 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C