ALC80E133DD040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
13000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 43mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
ALC80E133DD040
DigiKey Part Number
ALC80E133DD040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80E133DD040
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 40V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
7.44 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
9.76 A @ 10 kHz
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
43mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C