ALC80D132EL400 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1300 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 101mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALC80D132EL400
DigiKey Part Number
ALC80D132EL400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80D132EL400
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
5.07 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.34 A @ 10 kHz
Impedance
54 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
101mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C