ALC80C821EL500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
820 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 215mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALC80C821EL500
DigiKey Part Number
ALC80C821EL500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80C821EL500
Description
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
4.39 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.86 A @ 10 kHz
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
215mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C