ALC80A103BB025
DigiKey Part Number
399-19628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80A103BB025
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 119.9mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC80A103BB025 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.66 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.54 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
335 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
119.9mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C