ALC70H753KP063 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
75000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 10mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC70H753KP063
DigiKey Part Number
ALC70H753KP063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70H753KP063
Description
CAP ALUM 75000UF 20% 63V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
17.87 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
19.71 A @ 10 kHz
Impedance
9 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C