ALC70H132FP550 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1300 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 316mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC70H132FP550
DigiKey Part Number
ALC70H132FP550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70H132FP550
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 550V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
5.12 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.94 A @ 10 kHz
Impedance
273 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
316mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C