ALC70E391DC400 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 354mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
ALC70E391DC400
DigiKey Part Number
ALC70E391DC400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70E391DC400
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.08 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.96 A @ 10 kHz
Impedance
187 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
354mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C